ANTENA RAMOWA NA 80 M

Ten projekt powstał w wyniku eksperymentów, celem uruchomienia sie w pasmie 80m, biorąc pod uwagę moje ograniczenia antenowe i mały balkon. Do tej pory zbudowałem kilkanascie takich egzemplarzy, zawsze z równym powodzeniem. Antena ramowa nie ma zbyt wielkiej sprawosci, niemniej jednak z powodzeniem może umożliwić uruchomienie się na 80-ce podczas wakacji lub pracy z łodzi. SWR zawsze wynosi 1:1 w przedziale 3.5 do 3.8MHz. (Antenę można przystosować do pracy w pasmie 160m, ale jej skuteczność będzie jeszcze mniejsza.)

KONSTRUKCJA

Konstrukcję anteny widać na rysunku powyżej, składa się na nią 5 zwojów linki miedzianej. Na antenę potrzeba ok. 20m linki. Ja rozebralem siedem metrow 3-żylowego kabla i połączylem lutujac jego końcowki. Konstrukcja jest całkiem prosta, należy tylko postępować zgodnie z powyższym rysunkiem. Zwroć uwagę na to, że wszystkie długości linki są podane tylko w przybliżeniu.

Jako tyczek (boomow) użylem bambusowych rur, które nabyłem w sklepie ogrodniczym. Spisują się doskonale pomimo różnicy materialu. Jeśli używasz metalowych boomow, włóż tulejki izolacyjne w dziury zanim przeciagniesz przez nie drut. Ja jako tulejek użyłem plastykowych słomek do napojów z MacDonald`s. Zabezpieczy to przed wrzynaniem się metalu w kabel oraz polepszy izolację.

Jeśli chodzi o wymiary, to zgodnie z rysunkiem, odległości między pętlami mają wynosić 4cm. Naturalne pojemności jakie zachodzą pomiedzy zwojami, umożliwią strojenie się anteny na częstotliwości ok. 4.15 MHz, czyli tuż powyżej amatorskiego pasma 80 metrowego. Kondensator strojeniowy o pojemnosci 25 pF, umożliwi strojenie się anteny w zakresie 3.45-3.90 MHz. Kondensator strojeniowy MUSI posiadać kilkumilimetrowe odległości pomiedzy płytkami, gdyż antena charakteryzuje się bardzo wysokim Q, więc napięcia na kondensatorze będą bardzo duże, nawet przy małych mocach.

PASMO 160 M

Kondensator 410pF dołączony rónolegle do kondensatora strojeniowego przesunie rezonans anteny w dół do 1.9 MHz. Ten kondesator też musi być wysokonapięciowy. Tak zmodyfikowana antena umożliwi ci pracę na 160m, choć jej skuteczność będzie znacznie słabsza. Niemniej jednak pozwala na robienie łączności lokalnych.

STROJENIE

Jeżeli antena 80m nie stroi się naturalnie na częstotliwości 4.15 MHz lub też kondensator strojeniowy nie pozwala uzyskać rezonansu w obrębie pasma amatorskiego, może być wymagana pewna poprawka. Gdy częstotliwość jest zbyt niska, należy zlikwidować cześć pojemności wewnętrznej anteny. W tym celu można włożyć kawalek plastykowej rury pomiedzy druty w połowie odległości między wspornikami. Jeśli to wciąż za mało, taki sam kawałek rury można włożyć z drugiej strony anteny. Jeśli rezonans jest wciąż za niski, należy włożyć po dwie rury z obu stron i przesuwając je po drutach, dostroić antenę do wymaganej częstotliwości. Jeżeli antena stroi się zbyt wysoko, trzeba dołączyć dodatkową pojemność do kondensatora strojeniowego. Użyty w tym celu kondensator rownież musi być wysokonapięciowy. Możesz do tego celu z powodzeniem wykorzystać krótki odcinek kabla koncentrycznego. Skracajac taki "kondensator" zredukujesz jego pojemność powodując wzrost częstotliwości rezonansowej anteny. Nie ulegnij pokusie, aby zrobić go z dwóch skręconych ze sobą drucikow. Taki "kondensator" spali się już przy mocy kilku watow. To przysporzy ci tylko dodatkowej pracy.

Dobrej zabawy, de HARRY SM0VPO

tekst nieco skorygowany przez SP8GSC