Dożynki parafialne 2009

W dniu 15 sierpnia, w Święto Wniebowziecia NMP jak co roku odbyły się dożynki parafialne. Na uroczystą Mszę św. o godzinie 11:00 parafianie przygotowali tradycyjne wieńce dożynkowe oraz różnorodne potrawy, w szczególości ciasta. W tym roku oprócz wieńców z Tarła i Kolonii Tarło swój wieniec przywieźli także mieszkańcy Górki Lubartowskiej. W uroczystości uczestniczył równieź poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Górce Lubartowskiej i Zespół śpiewaczy z tejże miejscowości.

Na początku Mszy św. koncelebrowabej przez proboszcza i ks. Bogusława Marzędę – naszego rodaka z Górki Lubartowskiej, celebranci przywitali Starostów Dożynek, oraz procesyjnie wprowadzili korowód dozynkowy do świątynii. Starostowie ofiarowali bohen hleba który spoczął na ołtażu. We Mszy św. aktywny udział wzięli również mieszkańcy. Młodzież przygotowała czytania, oraz część oprawy muzycznej którą wykonała Ola Wójcik. Zespół śpiewaczy zaprezentował natomiast tradycyjne ludowe pieśni związane ze swiętem plonów.

15 sierpnia obchodzimy również rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej także Cudem nad Wisłą, będącej jedną z przełomowych bitew w historii świata. Bitwa ta zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się bolszewizmu na Europę Zachodnią. Z tego powodu w dniu tym obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a głównym elementem oprawy muzycznej zaprezentowanej przez Olę Wójcik były pieśni patriotyczne tekie jak „Rota” Marii Konopnickej – patronki Szkoły Podstawowej w Tarle i „Boże Coś Polskę”.

Na zakończenie uroczystości ks. Bogusław poświęcił wieńce i potrawy, a Starostowie Dożynek podzielili chleb i rozdali go wiernym. Wychodząc z kościoła można było skosztować ciasta przyniesione przez mieszkańców.

Foto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *