Boże Narodzenie 2009

Jak co roku okres adwentu kończy się świętami Bożego Narodzenia zwanymi także Godnimi Świętami.

W tradycji chrześcijańskiej święta te zaczynają się od wigilii podczas której ubierana jest choinka i przygotowywana jest wieczerza. Podczas wieczerzy wigilijnej zwanej również pośnikiem do stołu zasiadają całe rodziny, czytany jest fragment ewangelii mówiący o narodzeniu Jezusa Chrystusa po czym domownicy łamią się opłatkiem, składają sobie życzenia i spożywają przygotowane specjalnie na ten wieczór postne potrawy. Po pośniku śpiewane są kolędy.

W kościele święta zaczynają się od Mszy św. zwanej pasterką, celebrowanej o północy z 24 na 25 grudnia. Jest to pierwsza Msza św. Bożonarodzeniowa. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

Drugi dzień świąt to uroczystość św. Szczepana.  Św. Szczepan jest szczególnie czczony przez Kościół – był pierwszym męczennikiem, który poniósł śmierć za wiarę chrześcijańską. Zginął przez ukamienowanie. Do zwyczajów związanych z tym dniem należy święcenie owsa przez gospodarzy. Wierzono, że skropienie ziarna wodą święconą wzmaga jego siły witalne, co wpłynie korzystnie na plony i zapewni urodzaj. Innym zwyczajem jest zwyczaj obsypywania owsem księdza i siebie nawzajem na pamiątkę rzucania kamieniami na św. Szczepana.

Następnym dniem świąt jest uroczystość św. Jana Apostoła. W tym dniu praktykowane jest błogosławieństwo wina. Każdy wierny, który przyniesie do kościoła swoje ulubione wino może je poświęcić. Pobłogosławiony trunek ma zachować ludzi od pragnienia, zachować zdrowie i chronić przed zatruciami.

Film z poświęcenia owsa podczas
uroczystości świętego Szczepana

Największe zainteresowanie dzieci

budzi Bożonarodzeniowa szopka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *